Як не підвищувати голос на дитину?

Запис з блогу

Home / Блог / Як не підвищувати голос на дитину?

Як не підвищувати голос на дитину?

Ось уже 50 років тілесні покарання сходять нанівець. А як щодо крику? Більшість із батьків усвідомлено чи неусвідомлено продовжують кричати на своїх дітей. Причому кричать майже всі: хтось зрідка, дехто постійно. Підвищують голос навіть ті, хто розуміє, що це не дасть бажаного ефекту! Так в чому ж справа: в неслухняних дітях чи в батьках, які не вміють тримати свої емоції під контролем?


Програмування для дітей
Які реальні наслідки крику?

У 2014 році в журналі The Journal of Child Development було опубліковано дослідження, згідно якому наслідки крику прирівнювались до наслідків фізичного насилля: підвищена тривожність, депресія і стрес, а також різноманітні поведінкові проблеми.

Крик – це не стратегія, а «випускання пару», - вважає Алан Каздин, професор психології Єльского університету. Ми кричимо, бо не знаємо, що ще можна зробити в даній ситуації. Більшість батьків просто не уявляють, як можна ні разу не підвищити голос протягом дня? Тут існує дві проблеми: «Як зупинитись» і «Що робити замість цього»?

Ми зараз не говоримо про ті ситуації, коли ви криком зупиняєте дитину, яка раптово вибігла на проїжджу частину. Мова йде про крик, як постійний метод виховання. Але проблема в тому, що як метод виховання крик є цілковито безглуздим. Це лише прививає вашим дітям звичку кричати в майбутньому, от і все.

Програмування для дітей
Кричати легше, ніж…

Багато хто вважає, що позитивні батьки нічого не роблять в плані виховання. Проте, психологи стверджують, що спокій потребує значно більше емоційних витрат та дисципліни від батьків. В той же час крик не потребує дисципліни взагалі. Посудіть самі: в критичній ситуаціїї значно легше зірватись та дати волю емоціям, ніж зосередитись та поміркувати, як можна виправити становище.Спробуйте застосувати цей приклад до крику. Коли ви повертаєтесь пізно ввечері додому після важкого робочого дня та бачите неприбрану дитячу кімнату, значно легше викричати все накоплене за день та піти у своїх справах.

Складніше поговорити з дитиною, дізнатись, чому вона не прибрала у кімнаті та домовитись про прибирання на наступний день. Підвищити голос простіше, ніж спокійно поговорити. Саме тому дорослі часто переходять на крик замість того, щоб спокійно обговорити виниклу проблему.

Програмування для дітей
Позитив – відповідь на всі питання?

Алан Каздин, все той же професор психології, пропонує використовувати замість крику систему із трьох елементів: передумова, поведінка та наслідки.

Передумова - це ввідні дані. Поясніть дитині, що вам потрібно аби він зробив, перш ніж вимагатимете виконання.

Поведінка – та модель дій, яку ви сформували.

Наслідок – вираження схвалення, коли була отримана правильна поведінка. Схвалення повинно бути дещо кінематографічним і вражаючим: посмішка, радісні вигуки та обійми. Але схоже на щирий. В цьому і весь трюк.

Програмування для дітей
Спробуйте замість крику через невимитий посуд попросити дитину помити за собою тарілку. Потім переконайтесь, що ви самі дотримуєтесь свого прохання (пам’ятайте, діти беруть приклад не з наших слів, а з наших дій). Вимийте після себе посуд, потім дочекайтесь, коли дитина зробить те, що ви попросили (якщо знадобиться, нагадайте ще раз, але спокійним і привітним тоном) і похваліть його!

Пам’ятайте про схвалення: висловіть радісні емоції і спробуйте підбадьорити дитину. Не думайте, що виглядаєте при цьому безглуздо. Ваша реакція – це те, що дитина обов’язково захоче отримати знову.
Доктор Каздин коментує: «Ма націлені виробити нові звички. Практичні дії змінюють мозок, а в процесі цих змін – зникають і всі ті негативні дитячі звички, яких ми намагаємось здихатися: істерики, суперечки з батьками і т.д.”

В 1960-х роках в США 94% батьків використовували фізичне насилля як метод виховання. В 2010 році їх стало 22%. Цьому є безліч причин: ми почали прислуховуватись до дитячих психологів, вивчати корисні матеріали і працювати з власною психікою. В основному ж батьки не б'ють своїх дітей тому, що це не має сенсу. Теж саме стосується і крику. Що точно працює – це похвала, точно доведено наукою.

За матеріалами www.womo.ua

Оберіть найближчу школу

Після вибору школи інформація на сайті оновиться відповідно до неї